Trwałe i komfortowe w użytkowaniu baseny stelażowe to sposób na rodzinną zabawę na świeżym powietrzu i relaks w upalne letnie dni. Nic dziwnego, że wybiera je coraz więcej osób. Ty też zdecydowałeś się na taki zakup? Sprawdź, w jaki sposób zamontować basen na stelażu, by móc jak najszybciej skorzystać z przyjemności kąpieli w swojej ogrodowej pływalni.
Czym wyróżniają się baseny stelażowe?
Jak sama nazwa wskazuje, basen stelażowy to konstrukcja, która opiera się na specjalnym stelażu, czyli szkielecie podtrzymującym ściany i obrzeża niecki. Taka budowa sprawia, że tego typu zbiorniki są wyjątkowo trwałe oraz stabilne i mogą mieć różne rozmiary. Duże baseny ogrodowe ze stelażem mają nawet kilkanaście metrów długości – jest to możliwe dzięki, wspomnianej wyżej, wyjątkowo mocnej konstrukcji.
Wybór miejsca pod stelażowy basen do ogrodu
Zanim zaczniesz korzystać z basenu stelażowego, pomyśl o tym, w której części ogrodu go umieścić. Dobrym wyborem będzie miejsce zaciszne, oddalone od działek sąsiadów, ale jednocześnie dobrze nasłonecznione. Najlepiej, jeśli basen nie będzie znajdował się w pobliżu drzew – zasłaniają one słońce, a spadające z nich liście sprawiają, że trzeba częściej czyścić nieckę. Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest także to, by przydomowa pływalnia nie była umieszczona przy skrzynkach i słupach elektrycznych.
Po ustaleniu, w którym miejscu ma stanąć basen stelażowy, czas na przygotowanie odpowiedniego podłoża. O ile teren nie jest pochyły, w tej roli sprawdzi się trawnik – na nim z kolei warto rozstawić specjalną matę. Inne rozwiązanie to piasek: co istotne, jego powierzchnię możesz w łatwy sposób wyrównać. Kolejną opcją jest kostka brukowa, czyli stabilne i trwałe podłoże, którego stanu nie trzeba sprawdzać co sezon.
Jak zamontować basen stelażowy?
W sklepie internetowym z basenami ogrodowymi kupisz wszystkie akcesoria przydatne nie tylko w trakcie montażu, ale także podczas użytkowania przydomowej pływalni. Niewątpliwie warto zdecydować się na matę, która jest idealnym podłożem pod nieckę, a ponadto ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wody przez dłuższy czas. Z kolei, żeby woda szybko nie straciła na czystości, przyda się pompa filtrująca.
Zacznij od przygotowania podłoża – usuń z niego wszystkie kamienie, gałęzie i szkło, zanim zamontujesz basen stelażowy np. ze sklepu Dollo. Po upewnieniu się, że teren jest płaski, rozłóż na nim matę ochronną, a na niej równomiernie rozstaw powłokę basenu. Następnie zamontuj stelaż: pionowe belki umieść za pasem w powłoce basenu, wsuń je za linkę zabezpieczającą i nałóż ochronne podkładki. Na koniec sprawdź, czy wszystkie elementy są dobrze zamontowane, konstrukcja stabilna, a nogi stelaża się nie przechylają.
Baseny stelażowe należy napełnić wodą maksymalnie w 90%. Na początek zacznij jednak od nalania tylko kilku centymetrów wody, dzięki czemu sprawdzisz, czy zbiornik jest umieszczony na idealnie płaskiej powierzchni. Następnie naciągnij dno niecki – żeby to sobie ułatwić, możesz wejść do basenu. Potem podłącz pompę filtrującą.
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając basen ze stelażem?
Zanim oddasz się odprężającej kąpieli we własnym basenie, warto sprawdzić stan wody, którą go napełnisz. W tym celu użyj specjalnych pasków do badania poziomu pH, chloru oraz zasadowości. Prawidłowe pH mieści się w przedziale od 7 do 7,4, a odpowiednia zawartość chloru wynosi od 0,3 do 0,6 mg/l. Kąpiel w basenie napełnionym wodą spełniającą te wymogi będzie nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna dla Twojego zdrowia.